تعیین سن بارداری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶
تست های بارداری
تیر ۲۳, ۱۳۹۶

تعیین جنسیت جنین در بارداری

همواره زوج ها به این موضوع علاقه مند بوده ‌اند که جنسیت جنین را هر چه زودتر تشخیص دهند البته از دیرباز آدمی به این موضوع علاقه مند بوده‌است ، به طور طبیعی در مقابل هر ۱۰۰ دختر، حدود ۱۰۲ تا ۱۰۵ پسر متولد می شوند .علاقه مندی در برخی زوج ها به داشتن یک جنس خاص ،حساسیت این تست را دوچندان کرده است حتی در میان عده ای از زوج های فرهیخته نیز این حساسیت دیده می شود.

 تعیین جنسیت در هفته های اول بارداری : 

با پیشرفت در دانش نوین ژنتیک پزشکی این امکان پدید آمده‌است که با بکارگیری روش های تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی بتوان به این مهم دست یافت و تعیین جنسیت را به دقت تعیین کرد.

از هفته ۶ جنینی به بعد DNA جنین در خون مادر قابل تشخیص می باشد و در طول هفته ۸ مقدار آن به طور قابل توجهی افزایش می یابد که این امر امکان تشخیص قبل از تولد را با بررسی DNA جنین فراهم می آورد.

حداقل زمان مناسب برای انجام این تست اواخر هفته هشتم جنینی است زیرا دقت این تست ۹۰% است و از هفته دهم به ۹۵% تا ۹۹% مد. در این روش CC5 از خون مادر گرفته شده و DNA موجود در آن استخراج می گردد. سپس با استفاده از تکنیک های پیشرفته و حساس Real time PCR و با استفاده از پروب های اختصاصی مربوط به کروموزوم Y و همچنین روش Nested PCR، قطعات اختصاصی از کروموزوم Y غربال می گردد این تست یک آزمایش غربالگری بر روی خون مادر بوده و یک روش بی خطر است که هیچ اسیبی برای مادر یا جنین وی ایجاد نمی کند.

تعیین جنسیت در بارداری با این تکنیک متحول شده و دسترسی اسان و سریع می باشد،زیرا با سونوگرافی معمولا زودتر از هفته ۱۶ بارداری امکان تشخیص برای جنسیت جنین در بارداری وجود ندارد.

نحوه گزارش تست تعیین جنسیت جنین در بارداری :

۱-  Positive: به معنی وجود کروموزوم Y در نمونه خون مادر می باشد که قطعاً از DNA جنین وارد شده است و در نتیجه جنین پسر می باشد. چنانچه حاملگی از نوع چند قلویی باشد با مثبت شدن تست فقط می توان گفت که حداقل یکی از جنین ها پسر است.

۲-  Negative: به معنی عدم وجود کروموزوم Y بوده که به معنی دختر بودن جنین یا جنین ها می باشد.

عوامل تأثیرگذار در انجام این تست تعیین جنسیت و به عبارتی نتایج Positive و Negative کاذب عبارتند از:


۱-  بالا بودن غلظت چربی خون مادر
۲-  سندرم های احتمالی کروموزومی
۳-  سابقه سقط جنین پسر کمتر از ۷ ماه قبل از بارداری مجدد
۴-  سابقه کیست تخمدان دو طرفه

ایا تعیین جنسیت در ماه اول بارداری امکانپذیر است ؟ برخی باور های عوامانه از طرز قرار گرفتن جنین و یا ضربان قلب حدس جنسیت چنین را در ماه اول دارند که پایه علمی ندارد .

تست تعیین جنسیت جنین در بارداری را در هفته چندم بارداری باید انجام داد؟

پاسخ :در هفته ۹ الی ۱۰ بهترین زمان است