هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

Pregnancy Risks You Should Know About
بهمن ۲۸, ۱۳۹۵
gallery
تیر ۹, ۱۳۹۶

هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم

هیستروسالپنگوگرام (HSG) نوعی عکسبرداری خاص با اشعه x از رحم و لوله‌های آن برای بررسی انهاست .

HSG را پس ازاتمام قاعدگی یعنی‌در روزهای ۶ تا ۷ قاعدگی و هنگامی که هنوز جدار داخلی آن نازک است انجام می‌دهند.

این عمل معمولاً درمراکز رادیولوژی قابل‌ انجام خواهد بود

انجام ان برای دو منظور مهم می باشد :

۱- بررسی علت تأخیر باروری

۲-در سقطهای مکرر ناشی از انومالی مادرزادی رحمی و برای اثبات وجود ان

برای بررسی علت تأخیر باروری باید سلامت اندام های تولید مثل مورد ارزیابی قرار گیرند.

یکی از روش های تشخیصی که برای بررسی سلامت رحم و لوله های رحمی انجام می گیرد، هیستروسالپنگوگرافی یا عکس رنگی رحم است.

در صورت انسداد لوله های رحمی و یا وجود چسبندگی رحم، شانس باروری کاهش می یابد. در این روش با استفاده از اشعه X و ماده حاجب چسبندگی های درون رحمی، پولیپ، فیبروم و دیگر مشکلاتی که سبب انسداد لوله ها و جلوگیری از لقاح تخمک و اسپرم می گردد قابل تشخیص است.

پزشک یک اسپکولوم (وسیله ای برای معاینه داخلی زنان) در واژن قرار می دهد. سپس لوله ای بسیار ظریف از درون دهانه رحم به داخل رحم وارد نموده تا از این طریق ماده حاجب را به درون رحم و لوله های رحمی تزریق نماید. به طور طبیعی ماده حاجب باید رحم و لوله های رحمی را پر نماید یعنی هنگامی که در رحم و لوله ها هیچگونه انسداد و مشکلی وجود نداشته باشد ماده حاجب بعد از تزریق فضای داخل رحم و لوله ها را به طور یکنواخت پر خواهد کرد ولی در صورت انسداد ماده حاجب نمی تواند فضای داخل رحم و لوله ها را پر کند. بعد از تزریق از رحم عکسبرداری می شود.

بهترین زمان انجام این تست پس از اتمام خونریزی قاعدگی و قبل از تخمک گذاری است.(فاصله روزهای ۱۰-۶ سیکل قاعدگی)تا مطمئن شویم خانم باردار نیست . اگر خانمی بیماری التهابی لگن و عفونت  داشته باشد نباید این کار را انجام دهد.

بارداری بعد از عکس رنگی

همچنین عکس رنگی رحم علاوه بر کاربرد تشخیصی این روش اثرات درمانی نیز دارد و گاهی انسداد را در لوله رحمی برطرف کرده و با همان جلسه راه لوله ها باز و بارداری بلافاصله بعد از عکس رنگی اتفاق می افتد .

عوارض عکس رنگی از رحم

معمولاً این روش عوارضی ندارد ولی عوارض نادر آن شامل:

طی انجام روش اندک ناراحتی در زیر شکم احساس می شود  اما زیاد طول نمی کشد . غالبا تا چند روز بعد لکه بینی مشاهده شود که نرمال

می باشد.

درد عکس رنگی رحم :

عکس رنگی از رحم درد دارد؟

درد در انجام ان مختصر و قابل تحمل می باشد.

عکس رنگی از رحم با بی حسی اکثرا نیازی نیست و در افراد خیلی حساس حتی می توانعکس رنگی رحم با بیهوشی مختصر انجام گیرد تا عکس رنگی رحم بدون درد انجام شود .

هزینه عکس رنگی از رحم در رادیولوژی ها طبق طعرفه و با تمامی بیمه ها قابل انجام است با هماهنگی قبلی مراجعه به رادیولوژی شود و قیمت عکس رنگی از رحم را نیز از قبل به شما اطلاع می دهند .